Napisany przez Malinowski Grzegorz dnia 2022-11-23 17:52:57. Aktualizowano 2025-04-28 05:54:36
A czym jest mikroskopia STED - stimulated emission depletion? Dlaczego można ją nazwać rewolucyjną? W mikroskopii STED uzyskiwanie obrazów następuje na zasadzie wygaszania fluorescencji, co pozwala na powiększenie wysokorozdzielcze.
Pierwsze badania tej skomplikowanej techniki zaczęły się już w 1986 roku. Jednak dopiero w 1999 roku została ona pokazana po raz pierwszy, jeszcze jako technika eksperymentalna przez naukowców Hella i Thomasa Klara. Co ciekawe sam Hell, został nagrodzony w 2014 r. Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii za zastosowanie tej technologii w mikroskopii świetlnej.
Mikroskop STED wykorzystuje zjawisko fluorescencji, aby jeszcze dokładnie zobrazować żywe komórki, czy obserwacje tkanek i innych preparatów pod mikroskopem. Dzięki przyglądaniu się próbce przy użyciu mikroskopii STED można jeszcze dokładniej się im przyjrzeć w najlepszej możliwej rozdzielczości. Dzięki swojej konstrukcji ten rodzaj mikroskopu pozwala na uzyskanie obrazów z rozdzielczością subdyfrakcyjną.
Można powiedzieć, że w uproszczeniu jest to mikroskopia fluorescencyjna, ponieważ w mikroskopii STED wygasza się fluorescencję w obszarach próbki, jednocześnie pozostawiając środek ogniska, aktywnym dla samej fluorescencji. Uzyskuje się emisję wymuszoną — jeden obszar pozostaje aktywny, a inny wygaszony. Długość fali wiązki lasera wygaszającego poddaje się modyfikacji wprowadzając zmiany we właściwościach płaszczyzny soczewki. Efektem tego procesu jest jeszcze wyższa jakość i dokładność obrazów w mikroskopii elektronowej.
Przy zastosowaniu barwników fluorescencyjnych, a następnie przy użyciu lasera, można zbadać preparat nawet na poziomie analizy wewnątrzkomórkowej, strukturalnej protein. Wykonywanie obserwacji za pomocą mikroskopii świetlnej, jest więc rewolucyjnym wynalazkiem dla wielu dziedzin nauki.
Każdy mikroskop konfokalny czy inny mikroskop dużej mocy stosowany jest do obejrzenia obiektów zbyt małych, aby móc dostrzec je gołym okiem. Można więc powiedzieć, że i mikroskopia fluorescencyjna stosowana jest do pracy z obiektami, które nie są możliwe do obejrzenia oczami i wymagają wysokiej rozdzielczości, aby mogły być odpowiednio obejrzane i opisane.
Mikroskopu typu STED najczęściej używa się do pracy z żywymi komórkami. Analiza strukturalna dokonana za pośrednictwem tego mikroskopu pozwala dogłębnie wniknąć w żywe tkanki, które są przedmiotem badań. Wszędzie, gdzie są żywe komórki, można więc do prowadzenia badań wykorzystać mikroskopię STED.
Mikroskop sted - rewolucja wśród mikroskopii świetlnej - Szkolenia, kursy, ciekawe artykuły na temat szkoleń. Informacje binzesowe oraz na temat podnoszenia swojej wiedzy.
© 2010 - 2025 Aplit.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.