Napisany przez Janik Krzysztof dnia 2014-01-07 13:55:08. Aktualizowano 2025-04-25 09:40:35
Samo hasło „ZUS czy OFE” jest bardzo medialne, ale tak naprawdę nie do końca właściwe. Ubezpieczenie w ZUS jest bowiem obowiązkowe, dobrowolna jest natomiast opcja z gromadzeniem środków na kontach w funduszach emerytalnych. 1 lutego 2014 roku wejdzie w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw dotyczących emerytur, która oznacza dla przeciętnego Kowalskiego konieczność wyboru: oszczędzanie w ZUS lub w ZUS i OFE.
Decyzję odnośnie odprowadzania swoich składek do OFE trzeba będzie podjąć w terminie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku, a kto tego nie zrobi, zostanie automatycznie przypisany tylko do ZUS. Oświadczenie o przekazywaniu do OFE części składki emerytalnej (2,92 proc. wynagrodzenia) można złożyć pisemnie lub w formie dokumentu elektronicznego. Nie jest to jednak decyzja ostateczna, gdyż następne okienko transferowe zaplanowane jest za dwa lata – wtedy będzie można ponownie zdecydować o odkładaniu składek również do OFE. Następne okienka będą otwierane co cztery lata.
Przede wszystkim trzeba sobie szczerze powiedzieć, że jeśli ktoś liczy na godziwą emeryturę (nieważne czy z ZUS, czy z OFE) to bardzo się rozczaruje. Wartość otrzymywanych świadczeń emerytalnych będzie niewielka, niezależnie od obietnic właścicieli funduszy emerytalnych czy rządu. Wielu Polaków prawdopodobnie wolałoby samodzielnie odkładać na emeryturę, zamiast powierzać swoje ciężko zarobione pieniądze zadłużonemu i krytykowanemu ze wszystkich stron ZUS- owi i „niepewnym” Otwartym Funduszom Emerytalnym.
Jako że wybór ZUS i tak jest odgórny, przyjrzyjmy się nieco bliżej Otwartym Funduszom Emerytalnym.
Historia OFE sięga 1999 roku, kiedy w Polsce przeprowadzono reformę systemu emerytalnego - od tej pory Otwarte Fundusze Emerytalnepozwalają gromadzić środki na emeryturę w ramach tzw. II filaru – są to jednostki rozrachunkowe zapisane na indywidualnych kontach klientów. Wartość jednostek wyceniana jest na podstawie aktualnej wartości rynkowej aktywów OFE. Zgromadzony kapitał zarządzany jest i inwestowany przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne w dopuszczone przez przepisy instrumenty finansowe, np. obligacje i bony skarbowe. Warto pamiętać, że Ustawa o funduszach emerytalnych i jej nowelizacja nakłada na nie ograniczenia inwestycyjne.
Według powszechnej opinii Polaków OFE przynosi ogromne zyski, jednak nie tym najbardziej zainteresowanym, czyli emerytom, ale właścicielom funduszy emerytalnych. Odprowadzane składki pozwalają im na inwestowanie na rynku ogromnego kapitału bez większego ryzyka. Bo jeśli te inwestycje się nie powiodą, to kto zapewni osobom należącym do OFE godziwą emeryturę? Przecież właściciele nie będą płacić z własnej kieszeni. Wystarczy przypomnieć sobie liczne reklamy, które zachęcały do wstąpienia do funduszy kilkanaście lat temu, obiecując „wczasy pod palmami”. Dziś pierwsi beneficjenci OFE powinni więc szykować się do wyjazdu na Teneryfę lub Miami...
Choć OFE nie przynosi takich zysków, jak zapowiadano pod koniec lat 90., to czy jest to powód, żeby zrezygnować z II filaru? Ekonomiści powtarzają, że najlepszym rozwiązaniem jest opieranie swojej emerytury na dwóch filarach - zgodnie z popularnym hasłem „że nie należy wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka”. OFE w takim przypadku jest jedną z opcji, pieniądze można też przecież inwestować w nieruchomości, obligacje skarbowe, lokaty, czy metale szlachetne. (Zapraszamy w tym miejscu do serwisu www.finansowe.szkolenia24h.pl, gdzie prezentowane są m. in. poradniki finansowe).
Przez najbliższe tygodnie warto więc śledzić doniesienia o sytuacji na rynku OFE, by w kwietniu podjąć przemyślaną decyzję.
W całej tej dyskusji cieszyć może rosnąca świadomość wśród Polaków dotycząca emerytur, od których przecież w dużym stopniu zależy nasza przyszłość. Wyboru należy jednak dokonać samodzielnie, pamiętając przy tym, że oprócz płacenia obowiązkowych składek, warto odłożyć parę groszy do własnej, najpewniejszej skarbonki...
ZUS czy OFE - Szkolenia, kursy, ciekawe artykuły na temat szkoleń. Informacje binzesowe oraz na temat podnoszenia swojej wiedzy.
© 2010 - 2025 Aplit.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.